O zemích

O zemích

 

KYPR

 

Kypr je malý ostrov o rozloze 9251 km2. Měří 240 km od východu po západ a 100 km od severu na jih. Nachází se na strategicky významném místě ve východní části Středozemního moře, na křižovatce mezi Evropou, Asií a Afrikou, v blízkosti rušných obchodních cest spojujících Evropu se Středním východem, Ruskem, Střední Asií a Dálným východem.

Kypr získal nezávislost na britské koloniální vládě v roce 1960. V roce 1947 byl Kypr napaden Tureckem, které zabralo 36,2% jeho území. Demarkační linie protíná celý ostrov, včetně srdce hlavního města Nikósie (Lefkosia), a rozděluje tak město i celou zemi.

Ačkoli severní část ostrova je okupována cizím státem, Kyperská republika je mezinárodně uznávaná jako jediný legitimní ostrovní stát a má svrchovaná práva nad celým jeho územím.

 

Podnebí

Kypr má středomořské podnebí s deštivými a mírnými zimami (nejnižší průměrná denní teplota 5°C) a horkými a suchými léty (nejvyšší průměrná denní teplota 36°C)

 Jazyk

Úředními jazyky jsou řečtina a turečtina. Rozšířená je i angličtina.

Měna

Dne 1.ledna 2008 se Kyperská republika připojila k eurosystému a zavedla euro jako svou oficiální měnu. Euro tak nahradilo kyperskou libru jako oficiální zúčtovací jednotka. Euro bankovky a mince jsou tedy dnes státní měnou Kyperské republiky.

 

Časové pásmo

 Kypr leží v časovém pásmu GMT + 2 hodiny. V létě se čas posouvá o 1 hodinu dopředu.

 Vstupní formality

Cestujete-li na Kypr, postačí vám platný cestovní doklad či občanský průkaz. Vízum budete potřebovat pouze v případě, že se chcete na ostrově zdržet déle než 30 dní.

Dítě nad 12 let by mělo mít svůj vlastní cestovní pas. Do 12 let postačí, když má jeden z rodičů dítě zapsáno v občanském průkazu.

Pokud jste se rozhodli cestovat do turecké části ostrova, mějte platný cestovní pas. Jinak do této části Kypru nebudete vpuštěni.

 Náboženství

 Řečtí Kypřané jsou především křesťané a náleží k samostatné pravoslavné (ortodoxní) řecké církvi Kypru. Turečtí Kypřané jsou muslimové, zatímco menší kyperské komunity Marotinů, Arménů a Latinů patří k jiným křesťanským církvím.

 

FOTOGALERIE