O zemích

praktické informace k dovolené v Egyptě

EGYPT

 

Egypt je arabská republika v severovýchodní Africe, ležící na Nilu. Na západě hraničí s Libyí, na jihu se Súdánem, na severovýchodě s Izraelem. Ze severu ho omývají vody středozemního moře, z východu pak Rudé moře.

Egypt je jednou z nejlidnatějších částí Afriky. Většina obyvatel žije poblíž řeky Nil, kde s nachází jediná orná půda. Většina nehostinné pouště Sahary je pouze velmi řídce obydlena. Přibližně polovina obyvatel Egypta žije ve městech, většina z nich v hustě obydlených centrech Káhiry, Alexandrie a dalších velkých měst Nilské delty.

tato země je známá především díky starověké civilizaci a několika světově proslulým monumentům, jako jsou například pyramidy v Gíze a Velká sfinga. Město Luxor, které se nachází na jihu Egypta, skrývá početné starověké artefakty, jako například chrámový komplex Karnak a Údolí králů. Egypťané jsou obecně považováni za kulturně a politicky důležitý národ Středního východu.

 

Podnebí

 Nejvhodnější měsíce k návštěvě Egypta jsou říjen a listopad. Letní vedra už pominula a zimní chladna ještě nenastala. Léta bývají dusná, zejména v horním Egyptě, kde se teploty šplhají i přes 37°C. Většina hotelů, výletních autobusů a lodí na Nilu je vybavena klimatizací, ale prohlídky památek se omezují na časná rána a pozdní večery, aby turisté byli ušetřeni nejhoršího slunečního úpalu.

 Jazyk

 Oficiálním jazykem Egypta je arabština a egyptská arabština se stala „standardem“ v arabsky mluvícím světě.

 Většina lidí pracujících v turistickém průmyslu umí trochu anglicky; ve velkých hotelech a cestovních kancelářích se mluví dobrou angličtinou. Mezi místními lidmi, zvláště dětmi, najdete takové, co na vás budou zkoušet pár anglických frází. Venku v pouštích a oázách se najdou Egypťané, kteří jako svůj druhý jazyk ovládají francouzštinu.

Měna

 Národní měnou je egyptská libra, normálně označovaná značkou LE. Libra se dělí na 100 piastrů (pt). Zahraniční měnu musíte směnit v bance nebo oficiální směnárně. Vždy si při výměně vyžádejte stvrzenku, protože se jí možná budete muset prokazovat při odjezdu z Egypta. Bankomaty zatím nejsou v Egyptě příliš rozšířené.

 V Egyptě je velmi rozšířené dávat spropitné čili bakšiš. Nově se v Egyptě rozšiřuje praxe, že obchodník za spropitné souhlasí s nižší cenou.

 Seznam těch, kteří od vás za své služby očekávají spropitné:

·         Poslíček                      1 LE za zavazadlo

·         Pokojská                    15 LE za týden

·         Obsluha toalety         1 LE

·         Číšník                        10% pokud služba není zahrnuta do účtu

·         Pikolík                       drobné mince

·         Průvodce na výletě    10%

·         Řidič taxíku               1-5 LE

·         Převozník na feluce   1 LE za osobu

Časové pásmo

 Egypt leží v časovém pásmu GMT + 2 hodiny. V létě se čas posouvá o 1 hodinu dopředu.

 Vstupní formality

 Všichni návštěvníci Egypta potřebují tranzitní víza pro pobyty maximálně sedmidenní nebo turistická víza pro pobyty nepřesahující jeden měsíc. Víza vystavuje egyptské velvyslanectví před výjezdem.

 Náboženství

 Egypt je převážně muslimská země s osmiprocentní koptskou křesťanskou menšinou a nepatrnou židovskou populací. Návštěvníci by se měli oblékat cudně, pro stisk ruky nabídnout pravou ruku, a když usednou na zem, neměla by jim být vidět chodidla. Při návštěvě mešity si vždy zujte obuv.   K egyptským společenským zvykům nepatří důvěrné fyzické doteky mezi partnery na veřejnosti.

 Svátky

 1. leden - Nový rok

25. duben - Den Sinaje

1. květen - Svátek práce

23. červenec - Den revoluce

6. říjen - Den ozbrojených sil

 Po dobu ramadánu (jeho datum se každoročně mění) se muslimská populace za denního světla postí, úřady mají zkrácenou pracovní dobu a obchody mají odpoledne zavřeno, ale zůstávají otevřeny večer dlouho do noci. Většina restaurací přestane prodávat alkohol.

 Místní speciality

 Opékání masa je nejoblíbenější způsob jeho úpravy, ať na grilu s dřevěným uhlím nebo v kryté peci vytápěné dřevem. Jehněčí i kozí maso se často marinuje v čerstvých bylinách a s kořením.

 kebab - kousky masa napíchnuté na grilovací jehlu

koftu - jehněčí karbenátky připravené na grilovací jehle

švarmu - jehněčí opékané na svislém rožni, krájené na tenké plátky a podávané se salátem a chlebem pitta.

 Pár užitečných slovíček:

 Dobrý den         sabal al-cher

Dobrý večer      masa‘ al-cher

Děkuji               šokran

Ano/Ne             Na’am/La

Kolik to stojí?   bikam haza?

Nerozumím       la afham

chléb                 eš

káva                  ahwa

víno                  nibit

cukr                  sokkar

 

 

 

FOTOGALERIE