O zemích

O zemích

 

TUNISKO

 

Tunisko je stát v severní Africe. Jeho sousedy jsou Alžírsko a Libye, Obyvatelstvo tvoří z 95% Arabové. Největší města Tuniska jsou Tunis, Sfax a Sousse.

  Podnebí

 Severní a centrální Tunisko má středozemní klima s horkými suchými léty a mírnou deštivou zimou. V pobřežních letoviscích je horko a slunečno od poloviny května do poloviny září, ale na obou koncích sezóny mohou být večery poněkud chladné. Pahorky na severním pobřeží jsou nejvlhčí částí země. Poušť v jižním Tunisku má minimum srážek a letní teploty přesahují i 40°C. Moře zmírňuje pobřežní klima a maximální teploty v Džerbě (30°C) je příjemnější.

 Jazyk

 Oficiálním jazykem v Tunisku je arabština, ale velká část obyvatelstva mluví arabsky i francouzsky. V hlavních střediscích mluví mnoho lidí anglicky a téměř všichni francouzsky.

.Měna

Měnovou jednotkou je tuniský dinár (DT nebo jen D), který má 1000 milimů (M). Dinár nepatří k tvrdým měnám a směnný kurz kontroluje vláda, takže nemusíte hledat, kde byste dostali lepší kurz - všude je to stejné.

 Je obvyklé dávat spropitné za služby. Obvykle se dává 100 milimů číšníkům, nosičům, zaměstnancům čerpací stanice, hlídačům památek a zaměstnancům muzeí. Číšníci v restauracích očekávají spropitné zhruba 10-15% z tržby.

 Časové pásmo

 Tunisko leží v časovém pásmu GMT + 1 hodina. Není zde zaveden letní čas, takže od března do října je zde o hodinu víc než v ČR.

 Vstupní formality

 Cestujete-li s cestovní kanceláří, potřebujete pouze cestovní pas platný ještě 3 měsíce po návratu. Cestujete-li individuálně, musíte si zažádat o vízum.

 Náboženství a zvyky

 Tunisko je muslimské, ale je však velmi tolerantní k ostatním náboženstvím. Nejste-li zrovna na pláži, oblékejte se skromně a jednoduše. Nenoste šortky a odhalující halenky. Při setkání je zvykem podat ruku a poté si krátce položit pravou ruku na srdce.

 Svátky

 1. leden - Nový rok

20. březen - Den nezávislosti

21. březen - Den mládeže

9. duben - Den mučedníků

1. květen - Svátek práce

25. červenec - Den republiky

13. srpen - Den žen

15. říjen - Evakuace Bizente

7. listopad - Den Nové éry

 Místní speciality

 chorba - mastná papriková polévka, zahuštěná těstovinami

brik - plněná těstová kapsa usmažená v olivovém oleji

kefta - kuličky sekaného jehněčího masa s kmínem a koriandrem pečené na grilu

couscous - v páře uvařená krupice, na níž se servíruje dušená zelenina nebo maso

magroudhy - koláčky z těsta ponořeného do medu a proloženého datlovým těstem

 Pár užitečných slovíček:

 Dobrý den.         Bonjour.

Děkuji               Merci

Ano/Ne             Oui /Non

Kolik to stojí?   Combien est-ce?

Nerozumím       Je ne comprends pas.

chléb                 du pain

pivo                  une biere

víno                  du vin

cukr                  de sucre