O zemích

O zemích

 

TURECKO

Turecko je demokratickou zemí ležící v Malé Asii a z menší části v jihovýchodní Evropě. Na severovýchodě hraničí s Gruzií, na východě s Arménie, Azerbajdžánem a Íránem, na jihovýchodě s Irákem a Sýrií. Z jihu omývá břehy Turecka Středozemní moře, ze západu Egejské moře. Na západním okraji evropské části Turecka probíhá hranice s Řeckem a Bulharskem. Severní břehy Turecka omývá Černé moře. 

Podnebí

V Turecku existují velké klimatické rozdíly. Očekávejte vysoké letní teploty po celé zemi, chladné, vlhké zimy v Istanbulu a Kappadokii a mírné zimy na egejském a středozemním pobřeží. Zvlášť příhodnou dobou k návštěvě Turecka je jaro a podzim, kdy jsou teploty mírné.

  Jazyk

 Oficiálním jazykem Turecka je turecký jazyk. Ve většině hotelů a dalších turistických zařízeních se domluvíte anglicky.

Měna

 Tureckou měnou je nová turecká lira (YTL), která je jako 100 kurus, které jsou dostupné v mincích. Směnit peníze můžete ve směnárnách v bance, na poště nebo v místní cestovní agentuře. Bankomaty, které nabízejí instrukce v angličtině jsou v Turecku běžné.

Spropitné představuje pro Turky podstatnou část jejich příjmu. Většina restaurací si účtuje 15% za služby, ale přesto je vhodné, pokud za dobrou službu zanecháte cca o 5% víc; jestliže není služba zaúčtována, zanechte spropitné 10-15%. Hotelovým poslíčkům nechte cca 50 kurusů a pokojské 1 YTL za každý den. V mnoha hotelech vykonávají recepční i další práce, jako např. pomáhat uklízet, chystat snídaně, organizovat prohlídky atd. Je tedy hezké, když jim při odjezdu necháte štědré spropitné.

 

Časové pásmo

 Turecko leží v časovém pásmu GMT + 2 hodiny. Na letní čas přechází v dubnu, k zimnímu se vrací v říjnu.

 Vstupní formality

 Pro vstup do Turecka potřebují občané ČR cestovní pas, jehož doba platnosti přesahuje dobu pobytu o 1 měsíc. Vízum se uděluje přímo na hranici; poplatek činí 10 USD nebo 20 DEM.

 Náboženství

 Turecko je převážně muslimská země. Nemuslimové jsou vítáni k návštěvě mešit, ale budou často požádáni, aby nevstupovali během modlitby. Návštěvníci si musí zout boty a neměli by mít holé nohy a ramena. Ženy by si měly zakrýt hlavu.

 Svátky

 1. leden - Nový rok

23. duben - Den nezávislosti a Den dětí

19. květen - Vzpomínkový den na Atatürka a Den mládeže a sportu

30.srpna - Den vítězství

29. října - Den republiky

10. listopadu - Výročí Atatürkovi smrti

Místní speciality

kebab - plátky opečeného jehněčího či kuřecího

manti - ravioly plněné masem

kofte - mleté masové kuličky

baklava - listové těsto máčené v medu

Pár užitečných slovíček:

 Dobré ráno        Günaydin

Prosím               Lüften

Děkuji               Tesekkür ederim

Kolik to stojí?   Bu ne kadar?

Promiňte          Ozur dilerim

turecký med     lokum

káva                  kahve

víno                  sarap

zmrzlina           dondurma